شیربرقی گاز تدریجی

 

شیر برقی گاز تدریجی

هدف از این مقاله آشنایی با شیربرقی گاز از نوع تدریجی می باشد.

شیربرقی گاز تدریجی جهت کنترل و قطع و وصل جریان سیال‌ در خطوط گاز، ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز و مشعل های گاز مورد استفاده قرار می گیرد. و از از آلومینیوم، استیل و برنج ساخته شده است.
شیربرقی گاز تدریجی یک نوع شیر ایمنی می باشد که در حالت عادی بسته (Normally Closed) است و جریان سیال توسط آن انجام نمی پذیرد. این نوع شیربرقی گاز پس از دریافت فرمان به صورت آهسته و تدریجی باز شده و سیال از آن عبور می کند و پس از آن به سرعت بسته می شود. از وظایف اصلی شیربرقی تدریجی گاز قطع و وصل نمودن جریان، کنترل مسیر جریان، کنترل نمودن مقدار و فشار جریان عبوری و کنترل و ایمن نگه داشتن دستگاه های تحت فشار می باشد.

 

مکانیزم عملکرد شیربرقی گاز تدریجی

هنگامی که بوبین به جریان برق وصل می شود با حرکت آهسته محور شیر و پیستون را به طرف بالا هدایت میکند سپس روغن بالای پیستون از سوراخ های ریز وارد محفظه ثانویه شده و به همین صورت محور شیر به صورت تدریجی و آرام حرکت می کند و مسیر گاز را باز می نماید. اما زمانی که جریان برق قطع می شود فشار بالای پیستون باعث می شود محور شیر به طور سریع روی محل خود قرار بگیرد و مسیر گاز را با سرعت مسدود نماید.

 

کاربرد شیربرقی گاز تدریجی

شیربرقی های گاز تدریجی برای تنطیم و کنترل هوا و گاز در انواع مشعل های صنعتی شامل مشعل اتمسفریک و یا مشعل های فن دار و همچنین در کوره های صنعتی و در تمام تجهیزات گازی که نیاز به نصب شیر برقی دارند کاربرد دارد. شیر برقی گاز تدریجی همچنین در پتروشیمی ها، پالایشگاهها، تصفیه خانه ها، سیستم های تهویه مطبوع، خطوط انتقال سیال، کارخانجات، نیروگاهها، موتورخانه ها و تاسیسات گازی کاربرد دارند.

 

مزیت های شیربرقی گاز تدریجی

شیربرقی های گاز تدریجی به علت داشتن ساختمان ساده دارای قیمت بسیار ارزان و مناسبی هستند درحالیکه که سرعت عملکرد و کارایی بالا و دوام بالایی دارند و دارای عملکرد فوق العاده ای می باشند. همچنین شیربرقی های گاز تدریجی بسیار قابل اعتماد بوده و حتی اگر مدت زمان زیادی کار نکنند باز هم  یه صورت قابل اطمینانی بسته خواهند شد. و همینطور امکان زمان سرویس دهی طولانی مدت، بهترین کارایی در مینیمم و ماکزیمم اختلاف فشار برای عمل کردن، دارای طراحی دیافراگم عالی برای جریان های بسیار بالا، قابلیت قطع و وصل سریع و مطمئن، کم مصرف از لحاظ جریان برق، راحتی تعمیرات و نگهداری به علت دسترسی راحت به اجزاء درونی شیربرقی، امکان پاسخ سریع در مقایسه با دیگر شیرآلات صنعتی، طراحی یکپارچه و کاربری آسان می باشند.

 

اجزای تشکیل دهنده شیر گازی تدریجی

شیربرقی گاز تدریجی از دو قسمت اصلی بدنه ( شیر اصلی شامل ورودی، خروجی، دیافراگم و فنر دیافراگم) و سولونوئید (بوبین شامل سیم پیچ، میله آهنی، فنر، شیر کنترلی و کانل کنترلی) تشکیل شده است. قسمت سولونوئید شیربرقی تدریجی از سیم پیچ، میله آهنی، فنر، شیر کنترلی و کانل کنترلی تشکیل شده است و شیر اصلی شامل ورودی، خروجی، دیافراگم و فنر دیافراگم می باشد. هنگامی که شیر فعال است همواره جریان بسیار کمی از سیال، مجرا و شیر کنترلی عبور می نماید. در شیر برقی تدریجی از آب بند های لاستیکی یا فلزی برای آب بندی قسمت های مختلف شیر استفاده می شود. همچنین یک فنر (فنر دیافراگم) برای باز یا نگه داشتن دیافراگم درمواقع غیر فعال بودن سلونوئید ولو تدریجی مورد استفاده قرار می گیرد.