شیربرقی گاز تک ضرب

 

شیر برقی گازی تک ضرب

هدف از این مقاله آشنایی با شیربرقی گاز تک ضرب می باشد.

شیربرقی یک شیر الکترومکانیکی است که با استفاده از برق و نیروی مغناطیسی عمل می کنند. شیربرقی دارای  یک سیم پیچی که در اطراف یک هسته آهنی پیچیده شده است، می باشد و زمانی که جریان الکتریسته از آن عبور می کند تولید میدان مغناطیسی میکند و باعث حرکت هسته آهنی شده و در نتیجه مسیر جریان گاز باز و بسته می شود.

در شیربرقی گازی تک ضرب هنگامی که سیم پیچ برقدار می شود، شیربرقی تک ضرب گازی فورا باز شده و جریان گاز از آن عبور میکند و با قطع برق نیز سریعا بسته می شود. شیر برقی گاز تک ضرب در کنترل گاز مشعل گازی های، ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز و خطوط گاز مورد استفاده قرار می گیرد. در مشعل های کوچک شیربرقی تک ضرب به تنهایی جهت قطع و وصل گاز به مشعل مورد استفاده قرار می گیرد اما در مشعل های بزرگ تر تنها به عنوان شیر ایمنی در خط گاز نصب می شود.

شیرهای برقی گاز تک ضرب در دسته شیرهای Normally Closed قرار می گیرد یعنی در حالت عادی “بسته” می باشد و جریان سیال توسط آن انجام نمی شود. شیربرقی گازی تک ضرب پس از دریافت فرمان به صورت به سرعت باز شده و سیال از آن عبور می نماید و پس از آن به سرعت بسته می شود.

 

مکانیزم عملکرد شیربرقی گاز تک ضرب

پس از اتصال جریان برق به بوبین شیربرقی گاز تک ضرب، هسته (محور شیر) به سمت بالا حرکت نموده و مسیر گاز فورا باز می شود و هنگامی که جریان برق قطع می شود بوبین به کمک نیروی فنری محور شیر به سرعت مسیر جریان گاز را مسدود نموده و جریان گاز قطع می شود.

 

کاربرد شیربرقی گاز تک ضرب

شیربرقی گاز تک ضرب در  ایمنی و محافظت تجهیزات صنعتی مانند خطوط گاز، مشعل های گازی همچنین همه صنایع و تجهیزات گازی که برای محافظت و کنترل نیاز  به شیربرقی دارند قابل استفاده می باشد. و همچنین در جت هیترها، خطوط گاز، ایستگاهای تقلیل فشار گاز، مشعل های گازی، پتروشیمی ها، پالایشگاهها، خطوط انتقال سیال، کارخانجات، نیروگاهها و موتورخانه ها کاربرد دارد.

 

مزیت شیربرقی گازی تک ضرب

از مزایای شیربرقی گازی تک ضرب محکم بودن شیر، قدرت بالای شیر، طراحی مناسب برای چرخه های کاری مداوم، دارای سرعت بالای بسته شدن مسیر گاز، دارای طول عمر بالا، قابل اعتماد بودن، قابلیت قطع و وصل سریع و مطمئن، کم مصرف از لحاظ جریان برق ، راحتی تعمیر و نگهداری به علت دسترسی راحت به اجزاء درونی شیربرقی، طراحی یکپارچه، کاربری آسان، دارای سیستم گازسوز ایمن، قابلیت تنظیم سرعت باز و بسته شدن، کنترل دقیق جریان گاز، مناسب برای سیکل کاری بالا و فرمان پذیری می باشد.